Az Illyés Gyula Archívum létét garantáló 10 éves szerződés 2012 decemberében lejárt. Hopp Lajos hagyatéka a BTK ItI Archívumába, Krasznahorkai László hagyatéka a BTK ItI Archívumába, 2013. február 12. Stauder Mária |
Az Illyés Gyula Archívum létét garantáló 10 éves szerződés 2012 decemberében lejárt. Hopp Lajos hagyatéka a BTK ItI Archívumába, Krasznahorkai László hagyatéka a BTK ItI Archívumába, 2013. február 12. Stauder Mária |
Illyés Gyula Archívum
(MTA BTK Irodalomtudományi Intézet)
Budapest, VI. Teréz krt. 13. I. em.
H-1067
Tel/fax: 321-1141, tel.: 322-0425/135
E-mail: illyesarchivum@iti.mta.hu
Honlap: www.iti.mta.hu/illyes.html
Az Illyés Gyula Archívum és Műhely a Magyar Tudományos Akadémia Irodalomtudományi Intézete keretein belül kezdte meg működését. Az ünnepélyes megnyitó 2003. április 15-én volt. Az Archívumban kapott helyet Illyés Gyula könyvtárának, és kéziratos hagyatékának jelentős része. Fotók, videofelvételek és hangkazetták is az Archívumba kerültek.
A könyvtár nagyrészt az Illyés Gyulának dedikált köteteket tartalmazza. Eredeti állapotát Takács Mária: Illyés Gyula könyvtára című két kötetes munkája őrzi.
A könyvek számbavétele és újrarendezése megtörtént.
A hozzánk került hangkazetták és videofelvételek archiválása (CD-re mentése) megtörtént. Ezzel a kutatók kiszolgálása a hang és video anyagra vonatkozóan is lehetővé vált. Az archiválási munkát a Petőfi Irodalmi Múzeum Hangtárának munkatársai segítségével végeztük el. A hangzó anyag részletes leírása, feltárása folyamatos munkánk.
Feldolgozó munkánk során jelentős segítséget kapunk Illyés Máriától (beszédhangok felismerése, beszélgetésben elhangzó, gyakran francia [idegen] nevek, szövegek azonosítása stb.) A felvételek irodalomtörténeti értéke kiemelkedően jelentős lehet, elsősorban a huszadik századi, azon belül a francia–magyar irodalmi kapcsolatokat feldolgozó kutatók, egyetemi hallgatók számára.
A kéziratos hagyatékot (a megjelent művek kéziratai, gépiratok, naplójegyzetek) Illyés Gyuláné (Kozmutza Flóra) és az általa felkért tanácsadó szakemberek segítségével kialakított rendezési elvek szerint őrizzük az Archívumban. A kéziratos hagyaték az Akadémiai Kézirattár szabályai szerint kerül újrafeldolgozásra. A kéziratként őrzött gépiratok, lapkivágatok, nyomdai korrektúrapéldányok, feljegyzések, aprónyomtatványok (plakátok, műsorfüzetek) és más, nem szigorúan kéziratnak tekinthető anyag szétválasztása, regisztrálása folyamatos munkánk.
Tájékoztatjuk az érdeklődöket az író levelezésével kapcsolatban. A kutatók számára betekintést biztosíhatunk az Illyés Gyulához írott levelekbe is. Szívesen veszünk minden olyan közlést, hogy az ismert közgyűjteményeken kívül, hol található/találhatóak Illyés által írott levél/levelek vagy egyéb kéziratok. (Gyűjtőnél, tulajdonosnál, az eredeti címzettnél, annak utódjánál esetleg családtagjánál.)
Nyitvatartási időnkben a kézirattárakban szokásos rend szerint fogadjuk a kutató-olvasókat.
2005 júliusában az Archívumba került Gara László írói hagyatéka. A hagyatékot Párizsból szállították Budapestre, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Párizsi Magyar Kulturális Intézet segítségével. A hagyatékról készült másolatok Párizsban maradtak.
Az Archívum tanácstermében az Irodalomtudományi Intézet más osztályaival, egyetemi tanszékekkel, könyvkiadókkal közösen szervezett tanácskozásoknak, könyvbemutatóknak adunk helyet.
Tudományos vezető: Pomogáts Béla
Archívumvezető: Stauder Mária
Munkatársak: Benda Mihály; Tüskés Anna
Kulin Ferenc (tanácsadó, Illyés Gyula írói hagyatékáért felelős kuratórium tagja, külső munkatárs)
További fotósorozatok az Intézet Galériájában találhatók